Ejerskifter m.m. - Oktober 2015

exporter, genparter, importer, navneændringer m.m.

 

Registreret i oktober 2015

 

EJERSKIFTER:

A Leth Life til Maj-Britt Friborg, Videbæk, 1/10

A New Magic til Mariann T. Nielsen, Viborg, 3/10, Leje

Aladdin til Carl Aage Rudbeck, Skive, 30/9

Always Daugbjerg til Daugbjerg’s Heste- & Rideudstyr ApS, 30/9

Always The Best til Morten Rønne & Jan Haagensen, København NV, 5/10

Anne Vibe til Vibe Haastrup, Østermarie, 2/10

Athena D til Michael Juul m.flere, Borup, 19/9

Athene Steensgård til Sarah Bäckman, Løgstør, 19/9

Beauty Ann til Preben & Frank Sørensen, Vodskov, 1/6

Bellwood til Thomas & Tilde Kaas, Rønne, 14/10

Bohildur til Jan Bauner m.fl., Kastrup, 29/9

Boy Boy Star M til René Jensen, Søborg, 18/9

Business til Kolin Stable ApS & Hevia I/S, 1/10

C GF Multiservice til GF Multiservice ApS, 17/9

Callmeachild til Leo & Jannie Jørgensen, Aalborg, 1/10

Calzaghe til Christina Olsson, Skanderborg, 1/10

Campione til Olaf Schröder, Tyskland, 15/9

Carmen til Stald Speedy, 19/9

Caroline K til Kolin Stable ApS m.flere, 1/10

Cashmir til Finn & Rene Larsen, Vodskov, 20/9

Casino Girl til Stald Rosenvang, 19/9

Casper Gardenia til Martin Andreasen & Peter Jacobsen, Karup J, 15/10

Caven til Kirsten & Frida Kristiansen, Højslev, 19/9

Celine Rush til Christina Olsson, Skanderborg, 1/10

Ceton Simoni til Christina Olsson, Skanderborg, 1/10

Champ Olympic til Grekos Hälsokost & Trav HB, Sverige, 3/10

Chantel Trøjborg til Bjerregaard, Sørensen & Andersen, Aalborg, 19/9

Charlie Toft til Stald Kojak, 19/9

Chasing Shadow til René Jensen, Søborg, 18/9

Check Or Bet til Christina Olsson, Skanderborg, 1/10

Cherie Sølvtop til Stald Sølvtop, 19/9

Chess til Langesø Træningscenter ApS, 17/9

Chila Wee til Stald Wee ApS, 1/9

Chilli Trøjborg til Lasse & Morten Sørensen, Århus N, 19/9

Chocolate Dust til Kenth Eliasson, Sverige, 19/9

Cille Gardenia til Michael Kristensen, Dianalund, 19/9

Cira til Kresten Bruun, Vandel, 19/9

Cirkus G K til Mette N. Jepsen, Odder, 1/10

Clark Gable til Kolin Stable ApS m.flere, 1/10

Classic Navy til Brit Ullerup & Birgit Lassen, Holmegaard, 19/9

Complete til Team Park Racing ApS, 15/8

Cool Vacation til Stald Søndergaard & Co., 29/9

Copper Dragon (nl) til Stephan Inhester, Tyskland, 29/8

Corinna Tinghøj til Caripo Ejendomsselskab A/S, 30/8

Counting Stars til Stald Arsenal, 1/10

Cowboy Seal til Stald Wee ApS, 19/9

Cute Gardenia til Erik Grove, Harlev J, 20/9

In The Flax (s) til Erik Grove & Katrine Havmand Jensen, Harlev J, 20/9

Jardi (d) til Stald Roca, 28/9

Leader Chip til Mette Olesen & Martin Christensen, Slangerup, 11/9

Luffe Ringhøj til Stald Wee ApS, C. & M. Nørlem, 29/9

Lynet Lendalund til Steen & Pernille B. Hansen, Århus V, 30/9

Mindy Simoni til Stald Arsenal, 1/10

Natasja Å til Maiken & Maria Pedersen, Fjerritslev, 1/9

Nuance (it) til Mette Olesen & Martin Christensen, Slangerup, 11/9

Pilia til Troels Anderson, Bogense, 2/10

Poschello til Sabina Gammelgård, Stoholm, 12/10

Race Me til Jens & Marianne Pedersen, Hjallerup, 21/9

Randi Bjerregård til Mette Malling, 29/9

Right Dream K til Stutteri Shadow, 18/9

Rising Flame til René Jensen, Søborg, 18/9

Robertino til Michael & Mette Kristensen, Dianalund, 1/10

Roselin Svimmel til Obstruplund Hestecenter, 10/10

Sabber Klinteby til Team Il Chicco, 29/9

Shadow Tinghøj til Michael Juul, Borup, 13/9

Special til Tina Ottosen, Frørup, 18/9

Stella Holmsminde til Jacob Christiansen, Aabybro, 13/10, Leje

Sunday Brogård til Stald Staldbajer, Ipsen, Kaas & Kjær, 1/10

Tango Bork til K., A. & L. Jørgensen & K. Jocumsen, Klarup, 11/10

Terrific Mile til Jan Tranholm, Give, 10/10

Tip Top Gardenia til Martin Andreasen, Karup J, 15/10

Tomb Raider til C. & B. Astrup & N. Abild, Randers SV, 1/10

Thunder McKija til Michael Appelt Nielsen, Dragør, 16/9

U Two til Line Pedersen, Nærum, 20/10

Ulrika Elkær til Peter Pedersen, Skive, 22/9, Leje

Unik Sølvtop til Mogens H. Jørgensen & Hanne K. Lov, Nexø, 1/10

Unik Vestmark til Per V. Sørensen & Erik Horpestad, Dronninglund, 7/10

Unika Bee til Flemming Eigil Christensen, Skive, 21/9

Vang til Uffe Sulkær, Storvorde, 8/9

Vavifpoulot til Stald Mod Alle Odds, 1/10

Velvet Flame til Niels & Michael Holmer, Horsens, 19/10

Vestmark til Per V. Sørensen & Erik Horpestad, Dronninglund, 7/10

Waltzing Dance til Brit Ullerup, Holmegaard, 1/10

Winner Vang til Louise Schumacher, Støvring, 9/9

Winston D til Larsen & Larsen I/S m.fl., 19/9

Wishing Star (s) til Torben Hovgaard, Vinderup, 11/9

 

GENPART AF REGISTRERINGSATTEST:

Air Speed ifølge Kaj Jensen

Brasil ifølge Gordon Dahl

So Fine ifølge René Jensen

 

GENPART AF HESTEPAS:

Brasil ifølge Gordon Dahl

 

NAVNEÆNDRING:

Betsy Shadow v. Dream Vacation (us)-Kinetic, hedder nu:

Betsy

C My Star P D v. Gigant Neo (s)-Mademoiselle Hill (s), hedder nu:

Caven

Casanovo v. Leader Chip-Nuance (it), hedder nu:

Chess

Cat Man v. From Above (s)-Femme Fatale (s), hedder nu:

C GF Multiservice

Chevy v. Great Challenger (us)-D’cherie, heddernu:

Cherie Sølvtop

Chris Tamsen v. Esterel Sunset-Fie Esterel (it), hedder nu:

Cashmir

Cutthecrabshadow v. Dream Vacation (us)-Tahitian Tasha (us), hedder nu:

Corinna Tinghøj

 

Export til:

  • Finland

Daniel Newport (nl), Dries Buitenzorg (d)

  • Norge

Air Speed, Amazing S H, Tristan Dalimo, Verdi Rush, Verona Mile

  • Sverige

Callmeawinner, Churchill Line, Credicity (us), Gitti (us), Peak Performance, Sometimes Fly (us), Viking Holmsminde

 

Import fra:

  • Tyskland

Calvados Hymia (nl), Foradori (d), One Day (d)

  • Holland

Ethiopia River (nl)

  • Norge

Cassano (n), Lightman O (n), Sarek (n)

  • Sverige

Callmemaggan (s), Don’t Tread On Me (s), Lex Parrish (s), Ramona Win (s), Volleyball (s), Warzone (ca)

  • USA

Precious Metal (us)