Regler & Sæsonbestemmelser 2026

29. december 2025

Her finder du link til div. Regler- & bestemmelser for sæson 2026.

Nye eller ændrede bestemmelser er, som i de tidligere år, markeret med "RØDT".

Nedenfor en kort beskrivelse af nogle af de væsentligste ændringer:

Løbsbestemmelser

Til 2026 Løbsbestemmelser er der ikke mange store ændringer.
To mindre, hvoraf specielt én i §62 ” Dommerkomitéens beslutninger Retten til at afvise hest og give anmeldelses-/startforbud”, skal ses som en anerkendelse af vores trænernes (amatør / professionel) dygtighed, og deres evne til kun at starte heste, der er ”fit to compete”.
Et anmeldelsesforbud vil fra 2026, i langt de fleste tilfælde, ikke få tilknyttet et krav om dyrlægeundersøgelse, hvis der er tale om et første gangs tilfælde med mindre der er alvorlige anmærkninger. Men skulle den samme hest igen, inden for 3 mdr., underpræstere eller ikke være i løbsmæssig stand, vil anmeldelsesforbuddet blive forlænget, og et krav om dyrlæge undersøgelse kan blive tilføjet.

En anden ændring, der imidlertid ikke vil have den store betydning for langt største parten af licenshaverne, er foretaget i §74 Travsportens Overdomstol. Her er ændret at - En afgørelse, der indbringes for Travsportens Overdomstol, kan tillægges opsættende virkning, hvis et flertal af domstolens medlemmer beslutter dette. Anmodning om opsættende virkning skal være skriftligt begrundet og fremsættes samtidig med, at sagen indbringes for Travsportens Overdomstol.

DTC's Løbsbestemmelser 2026

Retningslinjer for straffe 2026

DTC's Licensbestemmelser 2026

# DTC's Antidoping reglement 2026

 - du kan også checke bestemmelserne i ePaper via dette link 

 

Sæsonbestemmelserne

De ovennævnte ændringer vil de fleste ikke mærke, men én ændring i Sæsonbestemmelserne vi alle mærke – det svenske pointsystem indføres, således at point optjent fra 1/1-2026 beregnes efter denne model.

Det nye system betyder at, der i de sidste fem starter gives 1 point for hvert vundne 100 svenske kroner pr. aktuelt løb, omregnet iflg. UET’s fastsatte kurs. Herudover gives præstationspoint til de fem først-placerede heste (400-200-100-50-25 point). Frem til 1/1-2026 blev der tildelt 300-150-100-50-25 i præstationspoint.

Sæsonbestemmelser 2026

Banernes særlige bestemmelser 2026

Meetingbestemmelser 2026

 

Stambogsbestemmelser

DTC’s bestyrelse har vedtaget at der skal ændres i de krav der er til optagelse i Dansk Traver Fødselsregister.

Ændringen er foretaget i Registreringsbestemmelsernes pkt. 7, der omhandler Hestens nationalitet. Fra 1/1-2026 er det således et krav at moderen til et føl, skal være dansk registreret senest dagen inden føllet fødes.

Denne ændring er MEGET vigtig ! - overholdes den ikke, vil det få den konsekvens at en opdrætter, der står med et føl, hvor moderen ikke er dansk registreret på fødselstidspunktet, ikke kan få føllet optaget i det danske Fødselsregister.

DTC's Stambogsbestemmelser 2026